' + ret.debug + '
Pregnant woman excercises with gymnastic ball

עם התפתחות המדע והרפואה, אנו נוכחים לידע נוסף אשר הצטבר ברבות השנים ומתייחס לתקופה הקודמת לשלב ההתעברות. לא עוד בזמן ההיריון ואחרי ההיריון, אלא, הכיני גופך…

לעיתים, וזה בעיקר אמונות של סבתות (שהיום מסתבר שידעו המון), ניתן לראות אישה המתכננת את הגדלת המשפחה ממבט ראשון: גופה משתנה והופך עגלגל, החזה גדל ועוד.
לשלב הטרם התעברות חשיבות מרובה. להלן מס' יתרונות להכנת הגוף :

  1. חיזוק הגוף לקראת המאמץ הממושך- האימון עפ'י שיטת הפילאטיס הקלאסי, מתמקד בחיזוק הגוף בראייה הוליסטית- כוללנית תוך חיזוק הבטן ה-POWERHOUSE , הגב התחתון והגב בכלל. אישה המתכננת היריון, צפויה ל-9 חודשי היריון, לידה וטיפול בתינוק. פעמים רבות האישה כבר אם לילד אחד או יותר. חיזוק הגוף בראייה הכוללנית יקל על המאמצים אשר צפויים לה.
  2. שיפור המערכת הדמית, לימפטית ועיצבית- במהלך ההיריון, עם השינויים הרבים, צפויים דימומים שונים, בצקות (מע' לימפטית) והיצרויות על צינורות עיצביים חשובים בדר'כ בשל העלייה במשקל ושוני במרכז הכובד. באימון עפ'י השיטה "תיכנס" האישה להיריון כאשר מערכות אילו משופרות ותמנע את הבעיות אשר צפויות לה.
  3. אורח חיים ספורטיבי- העלייה במשקל, חוסר התנועה, העייפות הרבה ועוד, גורמת לנשים רבות להפוך עצלות במהלך ההיריון. חוסר התנועה הופך את התנועה היומיומית הנדרשת לקשה ולא נוחה. כאשר אנו מתאמנים לפני ההיריון, אנו נכנסים למשטר אימונים אשר מרגיל אותנו לאורח חיים זה. בנוסף, במהלך האימון משתפרים טווחי התנועה במפרקים השונים ובכך מרוויחים יתרון נוסף לקראת ההיריון, לידה וכו'.
  4. חיזוק שרירי הבטן והגב- ה-POWERHOUSE , נושא שדובר וידובר בו רבות וגדולות. המרכז של הגוף, היכן שהכול מתרחש ומשם ינבע השינוי. אנו בשיטת האימון עפ'י הפילאטיס הקלאסי נותנים דגש רב לעבודה על ה- POWERHOUSEובכך מחזקים את הגוף עם דגש על הגב התחתון, הירכיים העליונות, הבטן כולה עם דגש על התחתונה, חגורת הבטן הרוחבית ועוד. חיזוק איזורים אילו אשר צפויים להיחלש במהלך ההיריון, יבטיח להיריונית היריון נוח, נעים וקל יותר. ההיריונית תתחזק ותוכל יותר למאמצים הקרבים.
  • שיפור מצב הרוח וההרגשה בכלל- "נפש בריאה בגוף בריא", חרזו הרומאים, ופילאטיס טען כי "אימון גופני הוא התנאי הראשוני לאושר". כאשר אדם מתאמן, חש בטוב ובנוח עם עצמו, ההרגשה המנטלית משתפרת גם היא. האימון עשוי להקל על מצבי הרוח במהלך ההיריון. 
  • Pregnant woman excercises with gymnastic ball
  1. שיפור סיכויי ההתעברות- בהמשך לסעיף החמישי. נשים רבות מדווחות על קושי להתעבר, על לחץ הנובע מכך, או לחץ אשר גורם לקושי והרגשת ייאוש. כאשר אנו מתאמנים, חשים טוב עם הגוף, מצליחים במהלך האימון תנועות ואתגרים אשר לא יכולנו להם, אנו חשים עם עצמינו טוב יותר בעוד תחומים רבים ושונים בחיים. אני מאמינה כי השיפור הניכר בכל כך הרבה תחומים, יכול להשפיע לטובה על הקושי בהתעברות, כאשר האישה מרגישה הרבה יותר טוב עם גופה.

 

חשיבות האימון טרם ההיריון, נובעת מגישה נוספת הדוגלת בכך, כי, אנו המורים, מעוניינים עם מתאמן מתחיל ללמד את עקרונות העבודה הנכונה, הנחלתם והבנתם, לימוד תרגילים ברמת מתחילים ועוד. כאשר מגיעה אישה הרה לאימון עפ'י שיטת הפילאטיס הקלאסי, לראשונה בחייה, לא נוכל לאפשר לה את כל הנ'ל. ובנוסף, תהיינה תנועות ותנוחות רבות אשר יהיה לה בילתי אפשרי לבצע ואף מסוכן לה ולעוברה (כגון: שכיבה על הבטן והרמת בית החזה העליון, מהטרימסטר השלישי כפיפת בית החזה קדימה). לכן, אין זה מומלץ לנשים בהיריון להתחיל תוכנית אימון חדשה בכלל ואימון על פי הפילאטיס הקלאסי בפרט.

במידה והמתאמנת התאמנה בפילאטיס לפני ההיריון, מומלץ ורצוי להמשיך ולהתאמן במהלך ההיריון. האימון בשיטת הפילאטיס הקלאסי, יחזק את גופה במהלך ההיריון, כאשר בחילות, כאבי גב תחתון ועוד מיחושים יהיו קלים יותר להיריונית המתאמנת. ההריונית תגיע ללידה מוכנה וחזקה יותר לקראת מאמץ הלידה ויותר מכך, חזקה לכל אותן פעולות אשר יתלוו לאחר הלידה לקראת הטיפול בילוד: החתלה, הנקה, נשיאה על הידיים ועוד.
במידה וההיריון בסיכון גבוה, או כתוצאה מהפרייה, מומלץ לא להתאמן ב-3 חודשים הראשונים. בכל מקרה שבועיים לפני הלידה מומלץ להפסיק את האימון ולחזור 6 שבועות אחרי הלידה עם אישור הרופא המטפל.

בכל מקרה, יש לנקוט בגישה פתוחה עם כל היריונית המגיעה לסטודיו. יש לזכור כי במהלך ההיריון, הגוף משתנה ללא הרף, ככל שהעובר גדל. לכן, מה שתוכל היריונית לבצע בחודש הרביעי יהיה שונה לחלוטין ממה שתוכל לבצע בחודש השמיני. בנוסף, כל היריונית שונה מרעותה- ישנן אשר אינן חשות את קשיי ההיריון: כאבי גב תחתון, עייפות, בחילות, מצבי רוח ועוד ויש החשות הכול בעוצמות.

 אז…פרט לתזונה נכונה ומבוקרת, לקיחת ברזל וחומצה פולית, כדאי להקפיד על כושר גופני

פילאטיס קלאסי הינה בהחלט שיטה עם יתרונות רבים

מאת: אורלי אורן, פילאטיס מכשירים בנווה צדק, תל אביב

לעמוד הפייסבוק של אורלי 

 

.